پروژه بررسی جرم كلاهبرداری

دسته بندي : علوم انسانی » حقوق
پروژه بررسی جرم كلاهبرداری در 80 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


چكیده:


در ابتدا لازم به ذكر است كه چكیده كردن حدود 50 صفحه كار تحقیقاتی در یك صفحه كار مشكلی است به خصوص كه در موارد تحلیل رأی به خاطر اینكه موارد زیاد و جزئی‌اند باید آنها به صورت موردی آورده شوند و مورد بررسی قرار گیرند. با این حال ما این تحقیق را با تعریفی از جرم كلاهبرداری و عناصر آن شروع كردیم به این ترتیب كه كلاهبرداری عبارت است از بردن مال غیر با توسل به وسایل متقلبانه توأم با سوء نیت كه در این پرونده هم این تعریف كاملاً بر عمل مجرمین صدق می كند. پس به بررسی مواردی مانند مشخصات دادنامه، گردش كار قسمت اصلی دادنامه، دلایل احراز مجرمیت و عوامل تخفیف و تشدید مجازات تحت عنوان نقد ساختاری پرداخته و به خصوص در قسمت عوامل تخفیف و تشدید مجازات بحث مفصلی را در رابطه با تعدد و تكرار و مشاركت در كلاهبرداری و ضابطه آنها آوردیم به این صورت كه ضابطه شركت در جرم استناد فعل به عمل چند نفر است و نه شركت در عملیات مادی جرم و بعد از آن بحث كاملی را در رابطه با تعزیری و بازدارنده بودن كلاهبرداری برای تطبیق با مواد 47 و 42 قانون مجازات اسلامی آوردیم و به این نتیجه رسیدیم كه كلاهبرداری از جمله جرایم تعزیری است و از تمامی آثار آن تبعیت می كند. سپس در مبحث چهارم آراء بدوی و تجدید نظر از لحاظ رعایت قواعد آیین دادرسی مثل صلاحیت و چگونگی رسیدگی و محاكمه مورد بررسی قرار گرفتند كه در این مورد دادگاه صالحه دادگاه عمومی جزایی تهران و دادگاه صالح برای مرحله تجدید نظر هم دادگاه تجدید نظر استان تهران است و از لحاظ طریقه رسیدگی و محاكمه به خوبی موارد لازم رعایت شده است و بعد از آن در نقد ماهوی این سئوال مطرح شد كه آیا همین این پرونده را می توان به فرویش مال غیرمحكوم كرد و در پاسخ به این نتیجه رسیدیم كه فرقی نمی كند و هر دو عنوان بر این عمل صدق می كند و مجازات هر دو عنوان هم یكی است و در آخرین مبحث آراء بدوی و تجدیدنظر از لحاظ رعایت نكات ادبی و دستوری مورد تحلیل قرار گرفتند و در این مورد اگر از مواردی مانند اشتباهات تایپی و غلط های املایی كه بگذریم به طور كلی رأی قابل تأیید است. در آخرین صفحات كار تحقیقاتی هم نتیجه‌گیری مختصری از این تحقیق كردیم و پیشنهاداتی هم مطرح شد كه امید است روزی به مرحله عمل درآیند.


فهرست مطالب


چكیده

مقدمه

علائم اختصاری

- مبحث اول: كلیات

1- مقدمه

2- حیثیت عمومی جرم كلاهبرداری

3- تعریف جرم كلاهبرداری

- مبحث دوم: عناصر متشكله جرم كلاهبرداری

گفتار اول: عنصر قانونی

گفتار دوم: عنصر مادی

الف – رفتار مادی فیزیكی

ب – شرایط و اوضاع و احوال لازم برای تحقق جرم كلاهبرداری

1- متقلبانه بودن وسایل مورد استفاده كلاهبردار

2- اغفال و فریب قربانی

3- تعلق مال برده شده به غیر

ج – نتیجه حاصله

گفتار سوم: عنصر روانی

- مبحث سوم: نقد ساختاری

گفتار اول: نقد ساختاری رأی بدوی

الف: مشخصات دادنامه

ب: گردش كار

ج: قسمت اصلی دادنامه

1- عوامل تخفیف و تشدید مجازات

گفتار دوم: نقد ساختاری رأی تجدید نظر

الف: مشخصات دادنامه

ب: نقد گردش كار و قسمت اصلی دادنامه

مبحث چهارم: نقد شكلی

گفتار اول: نقد شكلی و رعایت مقررات آیین دادرسی كیفری در رأی بدوی

الف: صلاحیت

ب: رسیدگی و محاكمه

گفتار دوم: نقد شكلی و رعایت مقررات آیین دادرسی كیفری در رأی تجدیدنظر

الف: صلاحیت

ب: رسیدگی و محاكمه

مبحث پنجم: نقد ماهوی

گفتار اول: نقد ماهوی رأی بدوی

گفتار دوم: نقد ماهوی رأی تجدیدنظر

مبحث ششم: نقد ادبی

گفتار اول: نقد ادبی رأی بدوی

گفتار دوم: نقد ادبی رأی تجدید نظر

نتیجه گیری

فهرست منابع

متن اصلی رأی


مقدمه

موضوع این تحقیق بررسی جرم كلاهبرداری موضوع دادنامه شماره 355 مورخ 6/4/86 شعبه 1016 دادگاه عمومی جزایی تهران می‌باشد و ما سعی كردیم كه مباحث مربوط را در هفت مبحث بیاوریم. «ابتدا برای فهم بهتر مطلب و آشنایی مختصر در دو مبحث تحت عناوین كلیات و عناصر متشكله جرم كلاهبرداری به این جرم پرداخته‌ایم و سعی كردیم كه تعریف كاملی از جرم كلاهبرداری ارائه دهیم و در این رابطه از نظرات مختلف اساتید حقوقدان استفاده كردیم.

در پنج مبحث بعدی به نقد رأی مذكور پرداختیم، ما در مبحث سوم به نقد ساختاری رأی كه شامل مواردی مانند مشخصات دادنامه، مرجع رسیدگی، گردش كار، صحت اصلی دادنامه، دلایل احراز مجرمیت و عوامل تخفیف یا تشدید مجازات است پرداخته ایم و بعد از آن در مبحث چهارم تحت عنوان نقد شكلی به رعایت مقررات آیین دادرسی مثل صلاحیت و نحوه رسیدگی و محاكمه پرداخته ایم، در مبحث پنجم رأی را از لحاظ ماهوی بررسی كردیم و عناوین مجرمانه ای دیگر كه ممكن است بر این عمل صدق كند را تحت ارزیابی قرار دادیم و نقد ادبی رأی را هم در مبحث ششم آورده ایم و سرانجام مختصر مطلبی را به عنوان نتیجه گیری در انتهای تحقیق آورده ایم.

در این نقد و تحلیل ما بیشتر از جملاتی ساده و قابل فهم استفاده كردیم و سعی ما بر این بوده كه تمامی جزئیات و نقاط ضعف و قوت را چه در رأی بدوی و چه در رأی تجدیدنظر بررسی كنیم و اگر مواردی را از قلم انداخته ایم ما را به این امید كه در كارهای تحقیقاتی بعدی نقدها و بررسی های كامل تری انجام دهیم ببخشید.

در انتها از استاد راهنمای این تحقیق دكتر خوش بیان به خاطر همكاری و راهنمایی های ایشان در رابطه با نحوه انجام كار كمال تشكر را دارم.
دسته بندی: علوم انسانی » حقوق

تعداد مشاهده: 1890 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 80

حجم فایل:80 کیلوبایت

 قیمت: 5,400 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل